Кошик
96 відгуків

Вирощування соняшнику основні аспекти

Ефективні технології вирощування соняшнику для отримання максимального врожаю

Вирощувати соняшник в Україні почали більше 100 років тому. Спочатку люди полюбили соняшник за смак його насіння, а згодом із нього навчилися отримувати масло. Вперше соняшникова олія було отжато в 1829 році. З цього часу соняшник почали висівати на полях України як основну олійну культуру.

Сьогодні населення різних країн віддає перевагу рослинним маслам, в результаті чого зменшується споживання тваринних жирів. Збільшений попит на рослинну олію позитивно вплинула на зростання виробництва соняшнику в Україні.

Соняшник в нашій країні, поряд з іншими, є найціннішою культурою. Попит і ціни на нього ростуть, так як у світі спостерігається нестача соняшникової олії. Соняшник – дуже важлива в економічному відношенні культура, яку вигідно вирощувати.

Кращим попередником для соняшнику є озимі зернові, висіяні по зайнятих і чистих парах або зернобобові. У Лісостепу, де умови зволоження сприятливіші, непоганими попередниками є ярі колосові культури, зернова та силосна кукурудза. Соняшник має потужну кореневу систему, яка проникає глибоко в грунт, тому їх не слід розміщувати після культур з глибокою кореневою системою, наприклад: багаторічні трави, суданська трава, цукровий буряк. Ці культури висушують грунт на велику глибину, що створює дефіцит вологи у критичний для соняшнику період цвітіння і наливу. Не можна сіяти соняшник після сої, гороху, ріпаку, які уражуються спільними з цією рослиною хворобами (біла і сіра гниль, фомоз, склеротиніоз).

У господарстві доцільно вирощувати не один, а кілька гібридів соняшнику різних термінів дозрівання. Це дає можливість більш ефективно використовувати прибиральну техніку і транспортні засоби, а також більш ефективно заповнити можливий недобір урожаю із-за несприятливих погодних умов. При формуванні гібридного складу посівів соняшнику в господарстві необхідно враховувати грунтово-кліматичні особливості зони, забезпеченість відведених площ вологою, фитопатологическую ситуацію, можливу забур'яненість і т. д.

Дуже важливим етапом у вирощуванні є посів насіння. Його важливо проводити із застосуванням якісного посівного матеріалу з високою енергією проростання і схожістю.

Оптимальні строки посіву сортів і гібридів, коли середньодобова температура на глибині загортання насіння досягає 8-10°. Посів в ці терміни дозволяє отримати більш дружні сходи вже через 9-12 днів. На забур'янених ґрунтах бажано сіяти в оптимальні терміни, оскільки бур'яни можуть бути знищені в ході передпосівної культивації. У посушливих районах при недостатніх запасах вологи в ґрунті кращі результати дає посів в ранні терміни. При пізніх строках сівби знижується врожайність у всіх зонах вирощування.

Рівномірні і дружні сходи соняшнику виходять при сівбі насіння у вологий шар грунту на глибину 3-4 див Більш глибокий посів можливий тільки при недостатній вологості верхнього шару грунту, зазвичай у разі затримки посівів.

Якщо вчасно не захистити посіви соняшнику від бур'янів, можна недорахуватися 35-40% врожаю. Крім того, сильна засміченість на початковому етапі розвитку рослин може негативно вплинути і на його якість. Які варіанти захисту при цьому віддати перевагу?

Ні для кого не секрет, що сильний шкоди соняшнику завдають саме бур'яни. Якщо раніше на більш ніж 50% всіх посівів соняшнику з бур'янами боролися агротехнічними методами (проводилося від 2 до 5 культивацій, а в паровому полі і зовсім до 8), то сьогодні, коли ціна солярки висока, використовувати такі прийоми невиправдано дорого. Тому в даний час гідної альтернативи гербіцидів, на жаль, немає.

В основному ж, у посівах соняшнику переважають дводольні бур'яни (до 20 видів). Їх частка становить близько 60-65%. Як правило, для боротьби з ними сільгоспвиробники найбільш часто використовують ґрунтові гербіциди. Багато фахівців вважають такий спосіб ефективним і найменш витратним серед інших.

Перевага грунтових гербіцидів полягає в тому, що вони захищають культуру з самих перших днів вегетації, Але є, звичайно, і недоліки – це, насамперед, обмежений спектр дії, а також сильна залежність від наявності вологи в ґрунті.

На жаль, грунтові гербіциди мають обмежений спектр дії. Так, наприклад, з їх допомогою практично неможливо знищити багаторічні коренепаросткові бур'яни. Хоча бувають і виключення з правил.

Основні присутні на ринку гербіциди не захищають від трудноіскоренімих бур'янів, таких як осот, бодяки, канатник, амброзія, та ін.

Для боротьби з корнеотпрысковыми багаторічними бур'янами в системі основного обробітку також можна використовувати гліфосат містять препарати дає можливість позбутися цієї групи бур'янів.

Існує думка, що при високій чисельності бур'янів грунтові гербіциди малоефективні. Тому часто доводиться проводити додаткові обробки протягом вегетації або використовувати механічні методи боротьби з бур'янами, що також не завжди ефективно. Крім того, кожна обробка – це не тільки додаткові витрати на сам препарат, ПММ, трудові ресурси, але і додатковий фізіологічний стрес для культурних рослин, а також ущільнення ґрунту із-за зайвих проходів сільськогосподарської техніки.

За спостереженнями аграріїв, у зв'язку з потеплінням, збиток пропашне культур все більше стали завдавати злакові бур'яни, які починають вегетувати вже, як правило, в середині червня. Якщо на полі спостерігається підвищена забур'яненість злаковими бур'янами, в тому числі багаторічними видами, то можна обробити поле противозлаковым гербіцидом.

Технологія Clearfield (гербіцид Евролайтнинг)

З появою системи Clearfield захист соняшнику від бур'янів перейшла на новий рівень, як з точки зору ефективності проти бур'янів, так і в організації виробництва (сівозміна, гнучкість в плануванні обробок). Виробнича система Clearfield має широкий спектр дії, проста в застосуванні. На відміну від традиційної технології з застосуванням грунтових гербіцидів вона дозволяє знизити кількість необхідних операцій, поліпшити планування, отримати більшу гнучкість в організації, а значить, економити ресурси підприємства в цілому.

Якщо взяти за точку відліку однаковий рівень ефективності проти бур'янів на полях із середнім рівнем забур'яненості, то витрати за традиційною системою будуть приблизно в півтора рази вище, ніж по Clearfield. А на сильно забур'янених полях, особливо при наявності багаторічних бур'янів, ця різниця буде дворазової. Крім того, це справжня знахідка для тих сільгоспвиробників, які вирощують соняшник за ресурсозберігаючими технологіями або ж мають проблеми з заразихой, в чому впевнені фахівці. Згідно з даними вчених, нові агресивні раси цієї рослини-паразита можуть знищити 50-100% врожаю. При цьому, одна рослина продукує до 500 тис. насінин, які здатні більш 20 років зберігати схожість у ґрунті. Якщо правильно застосувати препарат, то він здатний знищити до 100% вовчка всіх існуючих рас. Саме із-за проблем з заразихой система Clearfield стала настільки популярною у аграріїв.

Проте, у цієї системи є недоліки. В першу чергу необхідність використовувати спеціальний насіннєвий матеріал, а також дотримуватися обмежень у сівозміні. Крім післядії сьогодні існує й інша проблема – падалиця гібридів соняшнику, які використовуються для системи Clearfield, виявилася стійкою практично до всіх гербіцидів.

Технологія Sumo (гербіцид Експрес)

Крім основного спектру бур'янів, гербіцид Експрес контролює осот і бодяки і, що важливо, не має обмежень в сівозміні, як у випадку з системою Clearfield, коли період очікування може становити від 4 до 26 місяців. Діюча речовина препарату – трибенурон-метил (750 г/кг) належить до класу похідних сульфонілсечовин і швидко розкладається в грунті.

Гербіцид знищує тільки зійшли на момент обробки бур'яни. Більшість бур'янів найбільш ефективно пригнічується при обробці у фазі 2-6 листків однорічних (амброзія полинолиста в фазі 2-4 листків) і у фазі розетки у багаторічних бур'янів. Сьогодні сільгоспвиробники все частіше стали вирощувати соняшник по технології Експрес.

Прибирання соняшнику у фазі повної стиглості часто супроводжується значними втратами врожайності. Прибирання в ранні терміни призводить до збільшення витрат на сушку, а якщо залишити соняшник до фази повної стиглості, то виникає ризик втрати насіння. Тому для прискорення строків збирання і досягнення одночасного дозрівання насіння посіви рекомендується обробляти десикантами.

Для того, щоб отримувати максимальну врожайність, необхідно використовувати якісний посівний матеріал і застосовувати сучасні ефективні технології вирощування соняшнику. Для того, щоб вибрати оптимальне співвідношення засобів захисту рослин і насіння, проконсультуйтеся з фахівцями компанії «Ювента».

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner